PLEASE NOTE: This website is no longer active. After the implementation of the UCAP (http:\\ucap.arizona.edu) project in January 2020, Classifed Staff were given the option to "opt-in" to the new University Staff employment category. All new hires will be hired as University Staff. The content on this website will exist only temporarily as a reference to prior CALS Staff Council activities, documents, and award winners. For more information, please contact ALVSCE Business Services at https://compass.arizona.edu/dbs.
The College of Agriculture and Life Sciences Staff Council proudly acknowledges these outstanding quarterly staff award recipients.
To nominate someone for this award, please go to: Guidelines and Suggested Criteria
2019 Quarterly winners:
Christie Mills, Environmental Science
John Polle, Water Resources Research Center
Jazmin Lopez, The Garden Kitchen, Pima County Cooperative Extension
Sandra Saad, Extension Administration
2018 Quarterly winners:
Feliz Baca, Norton School of Family and Consumer Sciences
Sharon Oliver, USA National Phenology Network - School of Natural Resources and the Environment
Leslie Allen, Norton School of Family and Consumer Sciences
Robert Armstrong, Communications and Cyber Technologies (CCT)
2017 Quarterly Winners:
Aurora Plascencia, School of Animal and Comparative Biomedical Sciences
Kara Tanoue, Norton School of Family and Consumer Sciences
Sheri Musil, Department of Soil, Water, and Environmental Science
Lynda Silvain, CALS Business Services
2016 Quarterly Winners:
Cecilia Mazon, Career and Academic Services
Sylvia Ramirez, CALS Administration, Office of the Vice President & Dean
Robert Lanza, Norton School of Family and Consumer Sciences
Alma Enciso, Arizona Experiment Station
2014 Quarterly Winners:
Cheralyn Schmidt, Pima County Cooperative Extension
Ryan Cresawn, CALS Communications and Cyber Technologies
Adriana Prado, School of Animal and Comparative Biomedical Sciences
Paige Jacobson, Norton School of Family and Consumer Sciences
2013 Quarterly Winners:
Jan Taylor, Natural Resources and the Environment
Paul Wolterbeek, Boyce Thompson Arboretum
Walter Morrow, CALS Administration
Tait Hansen, Nutritional Sciences
2012 Quarterly Winners:
Bernadette Capossela, Agricultural and Biosystems Engineering
Darren Shevchuk, Nutritional Sciences
Maria del Carmen Aranguren, CALS Communications and Technologies
Heather Vaughn, Cochise County Cooperative Extension
2011 Quarterly Winners:
Gil Salazar, Educational Communications and Technologies
Theresa Spicer, Department of Nutritional Sciences
Valerie Teetor, School of Plant Sciences
Kristie Gallardo, Department of Soil, Water and Environmental Science
2010 Quarterly Winners:
Elizabeth Gradillas, Department of Veterinary Science and Microbiology
Wanda McCormack, Department of Veterinary Science and Microbiology
Alicia Velasquez, Department of Soil, Water and Environmental Science
2009 Quarterly Winners:
Chiyo Yamashita-Gill, Office of Arid Lands Studies
Trudy Morrow, Department of Nutritional Sciences
Dusty Murdock, Greenlee County Cooperative Extension
Lynnea Spencer, Boyce Thompson Arboretum
2008 Quarterly Winners:
Gonzalo Ruiz, Boyce Thompson Arboretum
Malkanthi Gunatilaka, Department of Plant Sciences
Estella Trevers, Department of Animal Sciences
Julie Neilson, Department of Soil, Water and Environmental Science
2007 Quarterly Winners:
Mary Conner, Maricopa County Cooperative Extension
Joseph Gelt, Water Resources Research Center
Paige Jacobson, Norton School of Family and Consumer Sciences
2006 Quarterly Winners:
Joyce Hasselberger, Pima County Cooperative Extension
Erin Chadd, Dean's Office
Andy Honaman, School of Natural Resources
Hamdi Ahmad, Department of Animal Sciences
2005 Quarterly Winners:
Ramona St. Cyr, Department of Nutritional Sciences
Glenda Thompson, Pima County Cooperative Extension
Julie Longstaff, Norton School of Family and Consumer Sciences
Judith Ellwanger, Department of Soil, Water & Environmental Science
2004 Quarterly Winners:
Lyle Browning, La Paz County Cooperative Extension
Kathy Bell, Environmental Research Lab
Mario Marquez, Department of Plant Sciences
Jill Rubio, Water Resources Research Center
2003 Quarterly Winners:
Chris Spencer, Boyce Thompson Arboretum
Michelle Hintz, Department of Agricultural Education and ECAT
Robert Lanza, Educational Communications and Technologies
Tod Gregoire, CALS Administrative Services
2002 Quarterly Winners:
Kimberly Heath, Department of Agricultural & Biosystems Engineering
Donna Peterson, Department of Nutritional Sciences
Greg DiCenzo, Department of Veterinary Science & Microbiology
Debby Janes, Dean's Office
2001 Quarterly Winners:
Inez Schloss, Pima County Cooperative Extension
Theresa Spicer, Department of Nutritional Sciences
Linda Lee, School of Renewable Natural Resources
Dawn Bueschel, Department of Veterinary Science & Microbiology
2000 Quarterly Winners:
Andy Medina, Cooperative Extension
Norman Buck, Department of Entomology
Judy Smith, Arizona Agricultural Experiment Station
1999 Quarterly Winners:
Lucas Guthrie, School of Family and Consumer Resources
Mary Lou Stengel, Department of Entomology
Janet Christner, Department of Nutritional Sciences
Kim Brooke, School of Family and Consumer Resources
1998 Quarterly Winners:
Leah Brown, Department of Nutritional Sciences
Francine Correll, Pima County Horticulture
Cinda Baughn, School of Family and Consumer Resources
Alma Rosa Enciso, Agricultural Experiment Station
1997 Quarterly Winners:
Patricia Perkins, Office of Academic Programs
Pete Kohlhepp, Department of Nutritional Sciences
Kevin Butler, Agricultural Administrative Services
Sandra Saad, 4-H Youth Development
1996 Quarterly Winners:
Joyce Cadenhead, Maricopa Agricultural Center
Peggy Lazarus, School of Family and Consumer Resources
Joanie Craig, 4-H Youth Development
Shirley Weber, Department of Plant Sciences
1995 Quarterly Winners:
Shirley McChesney, Office of Academic Programs
Louanne Clark, Cooperative Extension
Bonnie Carnes, Agricultural Administrative Services
Elenor Loya, Department of Soil and Water Sciences
1994 Quarterly Winners:
Vivian Rolfs, Department of Nutritional Science
Patti Baciewicz, Cooperative Extension
Carol Knowles, Development and Alumni Affairs
Mark Shupe, Veterinary Diagnostic Lab
1993 Quarterly Winners:
Steven Crofts, Cooperative Extension
Mary Miller, School of Family and Consumer Resources
John Rohr, Department of Veterinary Science
Wanda McCormack, School of Family and Consumer Resources